Travian.

Travian – kultovka na poli budovatelských webovek

Hra, která ovlivnila gamingové životy mnoha hráčů, přichystala jim bezesné noci a přinesla pořádnou porci zábavy. Staňte se i vy mocným dobyvatelem, získávejte vesnice, budujte impozantní vojsko a ovládněte svět Travianu v kooperaci s ostatními hráči.

3 národy, 3 odlišné herní styly

Vyberte si ze 3 národů a definujte svůj herní styl. Stanete se divokým Germánem, kterého zajímá jenom boj, mírumilovným Galem se specializací v obraně, nebo Římanem v lesklé zbroji, který disponuje disciplínou a je cvičen v útoku i obraně? Každá volba má své silné i slabé stránky, které musíte prosadit nebo vyvážit správnou strategií a spolupráci s ostatními.

Všechny národy mají své specifické jednotky s útočnými i obrannými atributy. Jejich složení vám pomůže porazit další hráče nebo se ubránit jejich nájezdům. Kromě rozložení a mixu jednotek zde hraje svou roli také čas. Vytrénujte vojenskou sílu, naplánujte váš atak na dobu, kdy to nepřítel nečeká, a udeřte.

Stavím, stavíš, stavíme

Hru začínáte s jednou malou vesničkou, ve které není zhola nic. Musíte tak postavit surovinová pole, která vám zajistí dostatečný přísun potřebného materiálu i potravy. Každá budova má svůj smysl, a tak postupem času nejenom vybudujete rozmanité stavby, ale s postupným vylepšováním jejich funkce urychlíte (například svižnější produkce vojáků) nebo obdržíte více surovin (například pole s obilí, které živý vaše vojsko). Odemkněte nové stavby a připravte se na expanzi. Čím více vesnic, tím více surovin, ale také starostí.

S novou vesnicí získává hra Travian zcela nový rozměr. Podle místa výběru se můžete specializovat na zvýšený produkci surovin, ale vaše nová vesnička bude potřebovat podporu z hlavního stanoviště. Ať už jde o vojenskou ochranu nebo přísun potřebných materiálů, musíte vše naplánovat a časově sladit.

Boj o čas

Travian beranidloČasové hledisko je ve hře velmi důležitým aspektem. Nakupujete suroviny na tržišti nebo se chystáte do bitvy na vlastní pěst či v rámci aliance? Vše je, stejně jako trénink vojáků nebo stavba budov, ovlivněno časem. Do toho se promítají nejenom atributy jednotek, ale také vzdálenost od místa střetu. Pokud budete putovat několik hodin, s velkou pravděpodobností se na vás nepřítel připraví. Je-li požadované zboží daleko, nejspíš ho nikdo nekoupí atd. Tuto časovou výhodu však máte i vy.

Hra s aliancí

Asi nejvíce se časový aspekt promítá do spolupráce s aliancí. Vytvořte si přátele ve svém okolí, připojte se do silné aliance a podporujte ji surovinami i armádou. Správná aliance vás podpoří v boji, pošle jednotky na ochranu nebo precizní časovou koordinací překvapí vašeho nepřítele postupnými útoky v krátkém časovém intervalu. Dokonale sladěný útok je pak slast ve vojenském hlášení, pravda?

Sami toho ve hře moc nezvládnete. Pokud pojedete na vlastní pěst, zkušená aliance vás rozdrtí během jedné noci. Ano, v Travianu se nikdy nespí, a tak mějte své suroviny schované v krytu nebo na cestě. Travian je strategicky vysoce propracovaným titulem, ve kterém nestačí jen správné strategické myšlení, ale také pevná spojenectví a důvěru.